
Naše aktivity
Sportovní aktivity
Primárním cílem vzniku obecně prospěšné společnosti IP Sport & art byla myšlenka podpořit sportovní aktivity v městě Brně a dát možnost zapojit se do sportovního života i sociálně slabším či handicapovaným spoluobčanům. Na základě této idey došlo k navázání spolupráce s občanským sdružením Český tenisový svaz vozíčkářů, které již od roku 1995 aktivně pořádá Mezinárodní mistrovství ČR v tenisu na vozíku, a které si již tradičně odehrává na tenisových kurtech sportovního areálu Clubu Classic.
Zatím poslední, 19. ročník, proběhl pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje i tehdejšího primátora města Brna a zúčastnilo se ho rekordních 30 hráčů z 10 evropských zemí. Mezi nimi i kompletní domácí špička zastoupena např. neporazitelným Miroslavem Brychtou, Michalem Stefanem, Janem Haškem nebo Daliborem Potůčkem.
Aktivity OPS se neomezují pouze na podporu handicapovaných tenistů. Již několik let se její činnost zaměřuje také na ostatní sportovní aktivity, neboť Club Classic nabízí hned několik plně vybavených sportovišť. Využít tak můžete např. jedno ze čtyř volejbalových hřišť, badmintonovou či squashovou halu nebo hřiště na malou kopanou, přičemž všechna uvedená sportoviště jsou pro osoby s tělesným postižením k dispozici zcela zdarma, a to jak k pravidelným tréninkům, tak i k občasným sportovním aktivitám. Hlavním cílem tohoto počinu je zpřístupnit areál co nejširšímu okruhu návštěvníků, především pak dětem a snaha zapojit je do aktivního života.
Club Classic však není jen místem sportovních aktivit. Na podporu handicapovaných jsou zde pořádány také aukční vernisáže či výstavy a pro pravidelné návštěvníky se nabízí kulturní vyžití ve formě společenských událostí, které jsou téměř vždy doplněny o hudebně-taneční vystoupení doprovázené degustací mezinárodních vín a nejrůznějších delikates. A tak rozmanitost Clubu Classic, hlavního působiště pro naplnění původního záměru obecně prospěšné společnosti, dala za vznik dalším oblastem, na něž se dnes IP sport & art soustřeďuje.
Kulturně-vzdělávací a společenské akce
Jak již bylo řečeno, postupem času se činnost OPS rozrostla o další aktivity mezi něž patří pořádání a organizace kulturně-společenských akcí, zejména koncertů, festivalů a mnoha dalších.
Koncerty
Jedním z cílů OPS je podpora nadějných talentů i skutečných umělců ve svém oboru. V současné době společnost aktivně pomáhá s propagací několika kapel, jako jsou např. latino-jazzová formace Mañana, tanečně-hudební flamenková skupina Caminando nebo česko-moravská funková kapela Úplně Rovný Banán.
Festival Ibérica
Na své si ale bezesporu nejvíce přijdou fanoušci temperamentních španělských rytmů, jelikož od roku 2004 společnost pravidelně pořádá mezinárodní festival španělské kultury pod názvem IBÉRICA. Za dobu svého trvání se IBÉRICA stala významnou kulturní akcí, která dávno překročila rámec regionu a v současné době patří k největším akcím svého druhu v celé střední Evropě.
Hlavním cílem tohoto projektu je představit to nejlepší z Iberského poloostrova a přiblížit tuto jedinečnou kulturu všem příznivcům na území České a Slovenské republiky prostřednictvím koncertů, výstav, filmových projekcí a mnoha dalších. Na výběr je také z nepřeberného množství workshopů, které dostaly souhrnný název Tvůrčí dílny, a které plní edukativní část festivalu.
Festival Ibérica je pořádán jednou ročně, vždy v polovině srpna, na třech různých místech České republiky, a sice v hlavním městě Praze, v Brně a Boskovicích. Za dobu jeho trvání se festivalu zúčastnili špičkoví umělci, z nichž lze jmenovat např. Jesús Carmona, flamenkový tanečník z Barcelony, Lucía Campillo, absolventka prestižní Královské taneční konzervatoře v Madridu nebo světově proslulý flamenkový kytarista Gabriel Guillén.
Významnou tváří festivalu je i jeden ze zakladatelů OPS IP Sport & art, Petr Vít, brněnský rodák a absolvent zdejší konzervatoře i pražské AMU. Uchvácen španělským flamenkem se rozhodl vystudovat tento styl přímo v centru dění, ve španělské Andalusii, kde získal stipendium španělského ministerstva kultury.
Tvůrčí dílny
Snaha zapojit co nejvíce návštěvníků a umožnit jim aktivně se podílet na programu této jedinečné události dala za vznik hned několik kurzům z nejrůznějších oblastí. Všichni zájemci tak mají jedinečnou možnost naučit se v průběhu trvání festivalu například hře na cajón či flamencovou kytaru, přihlásit se na lekce horkokrevného flamenka, salsy či argentinského tanga anebo se zapojit do přípravy některého z tradičních španělských pokrmů. To vše za účasti těch nejlepších lektorů z domácí půdy i ze španělského poloostrova.
Pravidelnou náplní Tvůrčích dílen je dnes také výuka španělštiny a nově byla do programu zařazena i výuka malby na vějíře. Hlavním cílem těchto aktivit je rozvoj tvůrčích schopností a dovedností účastníků a snaha vzbudit zájem o zahraniční kultury, které mohou být pro nás mnohdy velmi inspirativní.
Tvůrčí dílny jsou určeny pro širokovou veřejnost, pravidelně je navštěvují všichni nadšenci latino-iberické kultury, ale také učitelé a lektoři hudebních i tanečních škol a jiných kurzů. Všechny účsatníky kurz se každoročně snažíme zapojit také do koncertních vystoupení a umožňujeme jim, aby si vyzkoušeli své získané dovednsoti a vystoupili veřejně před přítomným publikem. Tvůrčí dílny dnes tvoří podstatnou část festivalu Ibérica.